Sigorta Sicil Kartı Nedir

Sigorta Sicil kartı nedir ? Ne işe yarar? öncelikle bunların bilgisini verelim sizlere. Günümüzde sicil kartı kullanılmıyor. Çünkü bir işe gireceğimiz zaman işveren kişi girişi elektronik sisteme yaptığından dolayı bu karta ihtiyacımız yok. Ne de olsa 21. yüzyıldayız, İşe gireceğiniz zaman ve ya Sigorta durumunuzu öğrenmeniz için kullanılır. Tabi artık kolaylık olsun diye onun yerine Sicil No kullanılır, karta gerek yoktur. Sicil No Sigorta ile ilgili bilgilerinizi öğrenmeniz için gereklidir. Bu numara ile sigorta günlerinize, ödediğiniz primlere ulaşmanız mümkün. Peki bu Sicil kartında neler bulunur? Öncelikle özlük bilgileriniz, Sigortanızın durumu yani özel,yabancı ya da emekli gibi. Daha sonra çalışma şekliniz, sigortalı ilk işiniz ve ya değiştirilen işler.. Nereden ulaşabiliriz yani bu numarayı nereden öğrenebilirim ? gibi sorular geliyor hemen aklımıza. İnternet sistemi üzerinde bu bilgiye ulaşmanız için bir çok site mevcut. Fakat her vatandaş doğru bilgiye ulaşmak ister. Sosyal Sigortalar Kurumunun kendi sitesinden sigortalılık tescil kaydı tespiti yerinden en doğru bilgiyi öğrenmeniz mümkün.

Bir de bu şekilde bilgi verelim sizlere.. İsyerinde sigorta kaydınız yapıldı ve siz sicil numaranızı öğrendiniz. Olası bir durumdan dolayı işten ayrıldınız ve Sigorta sicil kartınıza ihtiyacınız var. İşyerindeki muhasebeden isteyebilirsiniz sistemde giriş yaptıkları için kart çıkarabilirler. Diyelim ki kaybetteniz, Yenileme gereksinimi yok fakat Sosyal Sigortalar Kurumu Müdürlüğüne başvurarak yenisini çıkarabilirsiniz. Sigorta Sicil kartı nedir? Sorusunun tanımını yaptığımızı düşünüyoruz. Şimdide gelelim etkileşimde olan bir diğer konuya. Uzun bir zamandır sigortalısınız fakat farklı sigorta numaralarınız ve kaydınız var. Hepsinde de ödenmiş primleriniz ve bunların hepsinin tek bir dosyada birleşmesini istiyorsunuz. O zaman da yapmanız gereken Sosyal Sigortalar Kurumunun Müdürlüğüne gidip bahsi geçen sicil numaralarınız ile birleştirme dilekçesi vermek. Bu durum onaylandıktan sonra ilk aldığınız sicil numaranız üzerinden işleminiz devam eder. Diğer numaralarınız iptal edilir. Ödenen primlerde de her hangi bir değişiklik olmaz.

Sigorta Sicil kartı nedir ? Ne işe yarar? Nereden alınır? Kaybedildiği taktirde yapılması gerekenler nelerdir ? Gibi soruların cevaplarını vermiş bulunuyoruz. Bir de staj yapacak olan öğrencilerimiz için gereklidir. Çünkü girecekleri işyerlerinde öncelikle istenilen budur. Aklımıza gelen ve kafa karıştıran bir diğer soru ise Sigorta Sicil kartımı elime aldığımda sigortam başlar mı ? Hayır, kartınızı elinize aldığınız gün sigortanız başlamış sayılmaz. İşverenin Prim ödenmeye başladığı tarih sigortanız başlamış olur. O kartı aldığınız tarihin başlangıç tarihi olarak kabul edilebilmesi için hizmet davası açılması ve Çalıştığınız günlerinizi kanıtlamanız gerekmektedir. Böylelikle sorun ortadan kalkacaktır. Sigorta Sicil kartı ve ya Sicil numaranız bu durumdan önem arz etmektedir. Bu şekilde sigortada ödenmiş ve ya ödenmemiş her günün, ayın takibini yapabilir ve mağdur durumda kalmazsınız.