Sağlığımız hayatımızda önemli bir yere sahip olan en kıymetli değerlerden biridir. Devlet her bireye kendi mali durumuna göre sağlığını güvence altına aldığı birçok yöntem geliştirmektedir. Sosyal güvenlik kurumları adı altında yer alan bu sağlık güvenceleri ülkede yaşayan her vatandaşın her türlü sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlayan önemli yapı taşlarından birisidir. Her mesleğe ve gelir durumuna göre ayarlanmış olan sosyal güvenlik kurumları emekli sandığı, bağ kur, sigorta ve gelir düzeyi belli bir kesimin altında olmak üzere belirli kriterlere ayrılmıştır. Bu kriterler de sahip olduğunuz meslekler ile yakından ilgilidir. Fakat isteğe göre örneğin bağ kurdan sigortalı olmaya yani SSK’ya geçiş yapılabilmektedir. Sizde hangi SGK kurumuna bağlıyım? Diyorsanız ilk olarak sigorta girişinizin hangi kurumdan olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Hangi SGK Kurumuna Bağlıyım?

Binlerce insanın kafasında önemli soru işaretleri bırakan bu konuyla ilgili birçok bilgi edinme yolları vardır. Devletin başlattığı e-devlet uygulamasıyla hangi sigorta kurumuna bağlıyım? Sorunuzun cevabını rahatlıkla bulabilirsiniz. Devletin uygulamaya koyduğu bu sisteme size ait olarak PTT şubelerinden verilen şifreniz ile giriş yaparak sosyal güvenlik kurumunun yer aldığı bölmeden hangi kuruma bağlı olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte SGK borçlarınızı, gelir tespitlerinizi, emekliliğinize ne kadar kaldığını ve bunun gibi aklınıza takılan birçok sorun cevabını internet üzerinden bulmanız mümkün. Eğer e-devlet şifrem yok diyorsanız bulunduğunuz ilin sağlık güvenlik kurumuna giderek TC numaranız ile yetkililerden bağlı bulunduğunuz SGK ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Sosyal güvenlik kurumuyla ilgili bilgi edinilebilecek bir diğer nokta da SGK kurumunun resmi iletişim adresi ve internet sitesinin yer aldığı sisteme internet üzerinden girerek bu sayfada yer alan açıklamalara göre bağlı bulunduğunuz kurumu öğrenebilir, Alo 170’i arayarak da telefon üzerinden aklınıza takılan soruları yetkililerden öğrenebilirsiniz.

Günün değişen şartlarına göre devletinde farklı uygulamalar getirdiği sağlık güvenlik kurumlarına ulaşmak bir telefon uzağınızda ya da parmaklarınızın ucundadır. Hangi SSK kurumuna bağlıyım? sorusunun cevabına bulduktan sonra emekliliğinize ne kadar süre kaldığını, kaç gün prim ödediğinizi veya ödenecek ne kadar priminiz olduğunu yine yukarıda sayılan bilgi edinme yollarından rahatlıkla ulaşabilir, aklınızı kurcalayan sorularınızın cevabına kısa zamanda ulaşabilirsiniz. Bilgi edinme yollarından sizin ihtiyaçlarınızı en çok karşılayacak olan e-devlet kapısı adı altında oluşturulan sistemdir. SGK başlığı altında her türden bilgilerin geniş kapsamlı olarak yer aldığı bu platformda tüm bireylere ait her türlü bilginin sınıflamasına ve bağlı bulunan sosyal güvenlik kurumuna ulaşmak daha rahat ve kolaydır.