Son zamanlarda gündemi sıkça meşgul eden bir konu var ki bu konudan mutlaka haberdar olmuşsunuzdur. Bu konu sizin de hemen tahmin edebileceğiniz gibi, genel sağlık sigortası konusu… Türkiye’de çok büyük bir kesimi ilgilendiren bu konu hakkında daha önce bilgi sahibi olduysanız ve gelir testi yaptırdıysanız, bu sefer de SGK’da GSS borç sorgulama nasıl yapılır gibi bir soru karşınıza çıkacaktır. Gerçekten de Türkiye’de çok fazla kişiyi ilgilendiren bu konu hakkında çok fazla bilgi kirliliği var. Uzmanlar her ne kadar televizyonlarda sürekli bu konuda bahsediyor olsalar da, genel sağlık sigortası hakkında hala yeterli bilgiye sahip olmayabilirsiniz. Bu nedenle size böyle bir yazı hazırladık.

GSS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir anda devlete binlerce lira borçlu olduğunuz ortaya çıksa kendinizi nasıl hissedersiniz? Eğer gelir testi yaptırmadıysanız ve uzun süredir hastaneye gitmediyseniz, bir de üzerine çalışmıyorsanız, bu durum çok normal… Çünkü SGK gelir testi yaptırmayan kişilerin borçlarını en fazla gelir elde eden grup üzerinden değerlendiriyor ve aylık olarak size üç yüz lira gibi astronomik bir borç yazıyor. Bu borçlar, aylar ve hatta yıllar boyu birikmiş olabilir. Bu nedenle GSS borç sorgulama nasıl yapılır sorusuna hemen yanıt bulmalı ve borcunuzun olup olmadığını bir an önce öğrenmelisiniz.

Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgusu

Genel sağlık sigortası borç sorgusunu ne kadar erken yaptırırsanız o kadar iyi olacak. Çünkü SGK borcu yüksek olan kişilerde birtakım yapılandırmalara gidiyor ve bu yüksek borcun ödenmesini kolaylaştırıyor. Borcunuzdan daha çabuk haberdar olursanız, borcunuzu daha hızlı yapılandırma ve ödeme yoluna gidebilirsiniz. Aksi takdirde borcunuz günden güne artar ve gerçekten sizi zorlayacak bir duruma gelir. Sadece işsiz değil, öğrenci iseniz ve yeni mezunsanız da yine bu tür problemler sizi bekliyor olabilir. On sekiz yaşını geçmiş her birey bu konuda dikkatli ve uyanık olmalıdır. Çünkü hiç tahmin etmediğiniz bir zaman diliminde hanenize borç yazılmış olabilir.

Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS sorgulaması nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça basit… Bu sorgu işlemini yapabilmeniz için ihtiyacınız olan bazı şeyler var. Mesela öncelikle e devlet şifresi edinmeniz gerekiyor. Bu şifreyi, en yakın PTT şubesinden, cüzi bir ücret ödemek koşuluyla hemen edinebilirsiniz. Bu şifreyi edindikten sonra, e devlet hesabınıza giriş yapacaksınız ve sunulan hizmetler arasında GSS sağlık sigortası tescil ve prim borcu sorgulama sayfasını göreceksiniz. Bu sayfada ne kadar borcunuzun olduğu yazılı olacak. Bu borçlarınızın hangi tarihlerde kaydedildiği de yine ekranda gözükecek. Geçmişe yönelik borçlarınızı, şayet gerekli mazeretleriniz varsa, SGK’ya başvurarak sildirebilirsiniz. Ancak bu dönemlerde öğrenci olduğunuzu ya da sigortanızın ödendiğini kanıtlamalısınız. Aksi takdirde bu borcu ödemek zorunda kalacaksınız. SGK’nın son başvuru tarihlerini dikkate alarak borcunuzu yapılandırma yoluna da gidebilirsiniz.

Gelir Testinden Sonra Ne Yapılması Gerekiyor?

Gelir testinden sonra ne yapılması gerekir? Bu soru da sıklıkla soruluyor. Gelir testi yaptırdıysanız, gelir testi sonuçlanır sonuçlanmaz siz de GSS prim borcunuzu e devlet üzerinden sorgulatmalısınız. Bu sorgulama sonrasında sizin de sayfanızda gelir testi sonucunuza göre bir borç gözükecektir. Gözüken bu borcu gerek internet üzerinden online olarak, gerekse de bankalar aracılığı ile ödeyebilirsiniz. Borcunuz gelir testi sonucunuza göre aylık elli lira ile üç yüz lira arasında olabilmektedir. Eğer gelir testi yaptırmazsanız, borcunuz, gelirinizin en yüksek grupta olduğu dikkate alınarak aylık üç yüz lira kadar artış gösterecektir.

GSS Prim Ödemeleri

GSS prim ödemeleri aylık olarak gerçekleşen ödemelerdir. Sorgu işleminizi tamamlayınca, ekranda o ayki ödemenin son yapılacağı tarihi de göreceksiniz. Bu tarih gelmeden önce ödeme işleminizi mutlaka gerçekleştirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde geçmiş borçlarınız için birtakım faiz uygulamaları devreye girebilir ve borçlarınız git gide katlanabilir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için borç miktarınızı aylık olarak yatırmalısınız. Borç tutarınız aydan aya sabit miktarda artış göstereceği için her ay aynı tutar üzerinden ödeme yapacaksınız. Dolayısıyla bir kez sorgulama işlemi gerçekleştirirseniz ve son ödeme tarihini öğrenirseniz, bu borç ve tarih üzerinden her ay sorgulama yapmaksızın ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Comments