Ne zaman yeni bir işe başlayan veya bir süredir çalışan birisini görsek, direkt olarak emeklilik hakkında bilgi isteyip, ne zaman emekli olurum şeklinde sorularla karşılaşmaktayız. Emeklilik, belli bir süre boyunca sigortalı, bağkurlu veya emekli sandığıyla ilgili sosyal güvenlik sağlamanızın ardından, belirlenen prim gününü ve yaş sınırınız aştıktan sonraki dönemde, işinizi bırakıp, emeklilik dönemi boyunca da ücret almaya devam edeceğiniz işlemdir.

Herkes bir gün emekli olmak ve rahat yaşantıya kavuşmak amacıyla çalışarak, hem güvenli bir gelecek, hem de gelir elde etmeye devam etmek istemektedir. Bu nedenle, ne zaman emekli olurum sorusu sıklıkla karşımıza çıkacaktır. Bu sorunun asıl nedeni ise, geleceği garantiye alma kaygısı ve çocuklarına daha iyi bakabilme kaygısıdır.

ne zaman emekli olurum

Tüm işlemlerimizi internet üzerinden halletmeye alıştığımız için, her türlü hizmeti de internet üzerinden almak gibi bir huyumuz var. Bunun asıl nedeni ise, gelecek dönemlerde daha da gelişecek olan teknolojiye şimdiden ayak uydurmak ve rahatlığa alışmaktır. Tüm işlemlerimizde olduğu gibi, İnternet üzerinden Ne Zaman Emekli Olurum? sorusuna cevapta bulunabilir.

Ne Zaman Emekli Olurum? Nasıl Öğrenebilirim?

SSK internet sitesi ve e-devlet aracılığıyla bir uygulamaya erişerek, emekli olma zamanınızı en iyi şekilde hesaplayıp, gerçek ve doğru zamanı tespit edebilirsiniz. Ulaştığını uygulamayla birlikte, sizden istenilen bilgileri doğru bir şekilde girerek, ne zaman emekli olabileceğinizi net bir biçimde öğrenebilirsiniz.

Ne Zaman Emekli Olurum ile ilgili Sorular

Sistem üzerinden sizlere yöneltilecek sorular ise, şu şekildedir:

Ne Zaman Emekli Olurum?, Cinsiyetiniz, doğum tarihiniz, malüliyetinizin olup olmaması, erken yaşlanmanızın olup olmaması, hizmete başladığınız tarih, SSK Prim ödeme gün sayısı, diğer sandıklara üyeliğiniz, askerlikle ilgili bilgileriniz, fiili gün sayınız, yurt dışında kaldığınız süre ve 3600 prim gününü ne zaman doldurup doldurmadığınız gibi sorulara net bir şekilde cevap verdikten sonra, tüm bilgiler hesaplanarak, sizlere ne zaman emekli olacağınız söylenecektir.

Bu hesaplama tamamen tahmini olmasının yanı sıra, temel bilgiler esas alınarak yapıldığı için, en kısa yoldan emeklilik sürenizi öğrenmenizin mümkün olacağını söyleyebiliriz. İnternet üzerinden tüm bilgileri doğru girerek, devlet güvencesindeki sitelerden sorunsuzca bilgi edinme gibi Ne Zaman Emekli Olurum? sorusuna da cevap bulacaksınız.

Comments

  1. güher süslü

    1968 doğumluyum 1991 ilk ssk tarihim 3900 iş günüm var 3600 pirimden nezaman emekli olabilirim