Mesleki eğitim kurumlarında çıraklık eğitimi alanlar, meslek liselerinde eğitimleri için staj yapanlar stajyer olarak adlandırılır ve stajyer ssk girişi yapılır. Üniversitelerde okuyan ve staj zorunluluğu olan öğrenciler bu kapsam dışında kalmaktadır.

Stajyer SSK Girişi için Stajyerlerin Hangi Primleri Ödeniyor

Stajyer öğrencilerin iş yerlerinde çalıştıkları pratik eğitim kapsamında olduğu için ödenecek olan primler; iş kazası, hastalık ve meslek hastalığıdır. Bu kanuna göre emeklilik, yaşlılık ve ölüm sigortası primleri ödenmemektedir. Kanun gereği ödenmediği için değişiklik söz konusu değildir. Emeklilik primleri ödenmediğinden emeklilik esnasında bu sigorta primleri dikkate alınmaz. Sigorta numaralarının olmasının sebebi okulları tarafından ödenecek olan primleri için stajyer SSK bildirimi verilmesinden dolayıdır. İleride oluşacak emeklilik hesaplamalarında stajyer olarak başlatılan tarih ilk işe giriş tarihi olarak dikkate alınmaz. Stajyer SSK Girişi için buradan işlem yapabilirsiniz.

Stajyer SSK Girişi Stajyerlik Primleri Ne İşe Yarar?

Herkesin merak ettiği stajyerlik esnasında yapılmış olan sigorta emeklilikte işe yaramıyorsa ne işe yarar sorusudur. Stajyer SSK girişi primi ödemelerinin amacı belirtmiş olduğumuz meslek hastalığı, hastalık ve iş kazası gibi meydana gelebilecek risklerin gerçekleşmesi durumunda yardım alabilmesi içindir. Örneğin, stajınız esnasında uğrayacağınız iş kazası sonucunda devlet size yardım yapmaktadır. İş kazası sonucunda meslekte kazanma gücünüzü yitirdiğiniz doğrultusunda sağlık kuruluşundan rapor aldığınız zaman aylık düzenli olarak devlet gelir bağlıyor. Bu bağlanmış olan gelir ileride çalıştığınız zaman ve emekli olduğunuz zaman bile devam ediyor.