Çocuk Parası Nedir?

Çocuk parası son dönemlerde fazlaca gündemde olan konular arasında yer almaktadır. Buna göre çocuk parası, çocuğu olan ailelere devlet tarafından yapılan yardımdır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın öncülük ettiği çocuk parası yardımı üç çocuğu olan annelere ödenmektedir. Bu maddi yardım sigortası olmayan ve muhtaç durumda bulunan ailelere öncelikli olarak ödenmektedir. Ödemeler aylık olacak şekilde yapılmaktadır.  Yapılacak olan ödemenin tutarı ise çocuğa bağlı olarak farklılık göstermektedir. Ödenek olan tutar birinci, ikinci ve üçüncü çocuk için ayrı olmaktadır. Ayrıca yapılan bu ödeme üzerinden herhangi bir kesinti ya da haciz uygulaması yapılması söz konusu değildir. Yani karşılık beklemeden yapılan transfer harcamaları kapsamında değerlendirilmektedir.

Çocuk Parası Ne Kadardır?

Çocuklar için yapılan bu ödemeler birinci çocuk için 300 Türk lirası, ikinci çocuk için 400 Türk lirası ve üçüncü çocuk için ise 600 Türk lirası olarak verilmektedir. Yani toplam olarak üç çocuk için bin üç yüz lira çocuk yardımı almak mümkün olmaktadır. Çocuk sayısına göre değişen bu yardımlar Türk vatandaşı olan anneye ya da babaya verilmektedir. Hem anneni hem de babanın Türk olması durumunda ise çocuk yardımı anneye ödenmektedir. Bu yardımdan gurbetçi olan aileler de yararlanabilmektedir. Çocuk yardımı ile en detaylı bilgi Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bunun yanı sıra evlat edinen ailelere de benzer yardım uygulaması söz konusudur.

Çocuk Parası Alma Şartları Nelerdir?

Çocuk parası alma şartlarını sağlayan her aile bu yardımdan yararlanabilmektedir. Bu şartların başında sigortalı çalışan olunması gerektiği gelmektedir. Sigortalı çalışan kişinin çalıştığı yerin muhasebe birimine çocuğun doğum raporu ile birlikte başvuruda bulunması gerekmektedir. Kabul edildiği takdirde çocuk yardımı her ay düzenli olarak maaş ile birlikte ilgili kişinin hesabına yatırılmaktadır. Sigortası olmayan çalışanlar için ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı devreye girmektedir. Bu vakıf çocuk yardımına ihtiyaç duyan ailelere çocuk başına yardım edebilmektedir. Dolayısıyla çocuğu olan her aile devletin sağlamış olduğu karşılıksız bu yardımlardan rahatlıkla yararlanabilmektedir.

Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Çocuk parası almak için ilk olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il müdürlükleri ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. İl müdürlüklerinden alınan başvuru formu eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurulmalıdır. Detaylar hakkında tüm bilgilendirme müdürlüklerde çalışan yetkili kişiler tarafından yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra internet üzerinden de çocuk yardımı ile ilgili detaylı bilgi edinmek mümkün olmaktadır. İnternetten ayrıca çocuk parası alma şartları ile ilgili de bilgi edinilebilmektedir. Çocuk yardımından yararlanabilmek için il müdürlüklerine başvuruların şahsen yapılması şartı bulunmaktadır. Yardım yapılırken ailenin yurt dışında bulunması ödeme için engel teşkil etmemektedir. Yurt dışında bulunan ailelerin yurt dışı konsolosluklarına başvuru yapmaları gerekmektedir.