İnternetin aktif olarak hayatımızda yer alması, devletleri de aktif olarak internet kullanmaya yönlendirdi. Bugün gelişmekte olan ve gelişmiş olan ülkelerin tamamı, vatandaşları ile olan ilişkilerini online ortamlara taşımış durumlarda. Hatta öyle ki gelişmemiş ülkelerde bile artık neredeyse bütün devlet verilerinin online ortamlarda saklandığını görüyoruz. Siz de devletle ilgili herhangi bir işinizin olması durumunda, vatandaş olarak, devletten her türlü bilgiyi online ortamda alabilirsiniz. SGK borç bilgisi de yine online yöntemler yardımıyla alabileceğiniz bir bilgidir. SSK borç sorgulama nasıl yapılır makalemizin devamında size nasıl sorgulama yapabileceğinizi anlatacağız.

SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

Artık SGK borcunuzu ödemek için devlet kapılarına gitmenize ve saatler boyu o kapılarda sıra beklemenize gerek yok. İnternet sistemleri gelişmeden önce durum bundan ibaretti ve insanlar herhangi bir borçlarının olup olmadığını, ancak ilgili kurumlara giderek öğrenebiliyordu. Ancak artık SGK borç sorgulama internet üzerinden yapılabilen, basit bir işleme dönüştü. Bu sayede bütün vatandaşlar, devlete ve SGK kurumuna olan borçlarını, birkaç tıkla kolayca öğrenebiliyor. Siz de bu tür bir borcunuzun olup olmadığından şüphe ediyorsanız, borç sorgulama yaparak, oturduğunuz yerden borcunuzu kuruşu kuruşuna öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama işlemi için SGK kurumunun geliştirdiği sistemler kullanılır ve bu sorgu işlemi kesinlikle yasal bir işlemdir.

SGK Borç Sorgulama

Şimdi de gelelim SGK borç sorgulama işlemini nasıl yapacağınıza. Bu işlemin yapıldığı sayfaya erişim sağlayabilmemiz için öncelikle bir e-Devlet şifrenizin olması gerekiyor. Bildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyet, yakın zaman önce e-Devlet projesini hayata geçirdi ve artık vatandaşlarının birçok sorununu bu sistem üzerinden çözüme kavuşturuyor. Siz de bu sistemden yararlanarak sorununuzu çözüme kavuşturabilir ve birçok işinizi halledebilirsiniz. SGK borç sorgulama işlemi de yine bu sistem üzerinden yapabileceğiniz bir işlemdir. Ancak bu işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikli olarak e-Devlet şifresi edinmelisiniz. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa ne yazık ki bu sorgulamayı online olarak yapmanız mümkün değil. e-Devlet şifresi edinmek için, en yakın PTT şubesine başvurmanız gerekmektedir. PTT yetkilisine ödeyeceğiniz cüzi bir ücret sonrasında, size özel zarfla hazırlanmış kişisel e-Devlet şifrenizi edinebilirsiniz.

e-Devlet Borç Sorgulama SGK

Diyelim bu şifrenizi edindiniz. Şimdi e-Devlet borç sorgulama SSK yapmak için e-Devlet portalına girecek ve kendi bilgileriniz ile giriş yapacaksınız. Kimlik bilginizi doğruladıktan sonra size özel geliştirilmiş sayfa açılacak. Sol tarafta bulunan uygulamalar kısmına girdiğinizde, birçok uygulamanın karşınıza geldiğini göreceksiniz. Borcunuzu sorgulayabilmek için bu uygulamalar arasında durumunuza göre bir tercih yapmanız gerekiyor. Eğer SSK mükellefi iseniz 4A işveren ödemelerini tıklayacaksınız. Bağ-kur sigortası ile mükellef iseniz tercih edeceğiniz seçenek bu sefer 4B sigorta ödemeleri olacak. Daha sonra sorgu tipinde tekrar aynı seçeneği seçip, sicil numarası girmeniz gerekiyor. Böylece sorgulama işlemini başlatmış olacaksınız ve saniyeler içerisinde mevcut borcunuzu kolayca görüntüleyebileceksiniz.

SSK Borç Sorgulamanın Yolları

e-Devlet şifresi almak istemeyen bazı vatandaşlar SGK borç sorgulamanın yollarını arıyor. Borç sorgulamanın tek yolu, e-Devlet yoludur. Uzun zaman önce SGK’ya ait bütün online işlemler e-Devlet portalına taşınmıştır. Dolayısıyla bu sorgulama işlemini gerçekleştirmenin değişik herhangi bir yolundan bahsetmek mümkün değil. SGK borç sorgulama işlemini online olarak yapmanın tek bir yolu var. Bu yol da e-Devlet şifresi almaktan ve e-Devlet platformuna kendi bilgileriniz ile giriş yapmaktan geçiyor. Aldığınız bu şifre ile sınırsız sorgulama hakkına kavuşuyorsunuz. Bu şifreyi bir kez aldıktan sonra dilediğiniz an, gece veya gündüz fark etmeksizin SGK sorgulama işlemini yapabiliyorsunuz. Her zaman güncel verilere, dakikalar içerisinde ulaşabiliyorsunuz. Bu nedenle sizin için hayati önem taşıyan e-Devlet şifrenizi çok iyi korumanız gerekmektedir. Şifrenizin çalınması ya da unutulması gibi durumlarda, yine PTT aracılığı ile şifrenizi yenileyebilirsiniz.