e-Devlet sistemini yeni duyduysanız, e-Devlet sistemine giriş nasıl yapılır gibi bir soruyla karşı karşıya kalırsınız. e-Devlet sistemini kullanabilmek için öncelikle bu sisteme giriş yapmanız gerekir. e-Devlet sitesi üzerinde de belirtildiği gibi, bu sisteme, internet üzerinden kayıt olamıyorsunuz. e-Devlet resmi ve gayet ciddi bir sistem olduğu için bu sistemden yararlanabilmek için öncelikle sisteme kimlik numaranız ile birlikte PTT’ye giderek üyelik şifrenizi imza karşılığında teslim almanız gerekir. Alacağınız bu şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz ve dilerseniz zarf ile size teslim edilen bu şifreyi değiştirebilirsiniz. Şifreyi unutmanız ya da kaybetmeniz gibi durumlarda da yine PTT’ye giderek şifrenizi imza karşılığında yenileyebilirsiniz. Yani bu sistem oldukça güvenilir bir sistemdir.

e-Devlet Sistemine Giriş

Sisteme giriş yapmak için şifrenizi aldıktan sonra portalın internet sitesine girip, giriş kısmından, e-Devlet sistemine giriş yapacaksınız. İlk giriş esnasında sistem sizden bazı doğrulamalar isteyecektir. Sistemi daha güvenle kullanabilmek için bu doğruları mutlaka yapmalısınız. Telefon ve mail gibi doğrulamalar sonrasında şifrenizi de yenilerseniz, sistemi daha da güvenli hale getirebilirsiniz. Bütün bu işlemleri yapmanız için sistem sizi yönlendirecek. Sistemin daha güvenli hale gelmesi için yapmanız gereken şey sistemin size vereceği talimatlara uyum sağlamak olacak.

e-Devlet Sistemi Nasıl Kullanılır?

e-Devlet sistemine ilk giriş yapan kullanıcılara yararlı olması için hazırladığımız bu yazıda şimdiki konumuz, e-Devlet sistemi nasıl kullanılır sorusuna cevap vermek olacak. Sisteme giriş yapınca soldaki menü işinizi görmeniz noktasında size yardımcı olacaktır. Bu listelerde farklı uygulamalar bulunuyor. Bu menü yardımıyla sistemi detaylı bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu menü sizi yönlendirme noktasında çok faydalı olacaktır. Menü aracılığı ile dilerseniz yerel belediyenizin e-Devlet üzerinden verdiği hizmetlere, dilerseniz de daha geniş kapsamlı e devlet hizmetlerine ulaşabileceksiniz. SGK başta olmak üzere her türlü devletle ilgili işinizin büyük kısmını bu sistem üzerinden görebileceksiniz.

e-Devlet Sisteminin Yararları

e-Devlet sisteminin yararları her vatandaş için farklı anlam taşır ve her vatandaş için çok büyük anlam ifade eder. Sistemde yer alan e-hizmetler aracılığı ile ne yapılmıyor ki? Bütün bakanlıklara bağlı her türlü vatandaş hizmetini, online olarak, dakikalar içerisinde bu sistemden alabilirsiniz. Mesela Adalet Bakanlığı’na mahkeme dava dosyasının detayları için başvurmaktansa, bu sistem üzerinden, bu bilgilere anlık olarak ulaşabilirsiniz. Ya da adliyelerden ücretli olarak alabileceğiniz adli sicil kaydınızı ücretsiz olarak bu sistemden alabileceğinizi biliyor musunuz? Bütün bu bilgilerle birlikte bu sistemin size katkısı çok büyük olacak. Çünkü bu saydıklarımız gibi sayısız işlemi e-Devlet portalı üzerinden anında gerçekleştirebiliyorsunuz. Üstelik normal şartlarda ücret karşılığında veya saatlerce sıra bekleyerek yaptığınız birçok işi, bu sistem üzerinden, ücretsiz ve hızlı olarak yapabilirsiniz.

e-Devlet Uygulamaları

Sistemde başbakanlık, cumhurbaşkanlığı ve bakanlıklar başta olmak üzere YÖK gibi kurumların uygulamaları da bulunuyor. Sistemde kayıtlı elliden fazla önemli kurumun, sayısı yüzleri aşan e-Devlet uygulamaları var. Bu uygulamaların her biri, size farklı bir noktada yardımcı olur. Mesela bir üniversite öğrencisi iseniz, öğrenci belgenizi bu sistem üzerinden alabilirsiniz. Bir Bağ-Kur sigortasına sahipseniz, Bağkur borç sorgulama işleminizi yine bu sistem üzerinden yapabilirsiniz. Yani sistem bütün vatandaşları ayrı bir noktadan yakalar ve bütün vatandaşları kapsayan çok geniş ölçekli hizmetlere sahiptir. Bu nedenle bir an önce verdiğimiz bilgiler doğrultusunda sisteme giriş yapmanızı öneririz.