Artık neredeyse her işimizi internet üzerinden yapıyoruz. Bu duruma kayıtsız kalamayan devletler de bütün işlemlerini online sistemlere taşıyor. Bugünkü konumuzda bahsedeceğimiz şey internetten adli sicil belgesi alma konusu olacak. Aslında bu soru insanların çok fazla şüpheye düştüğü konulardan bir tanesi… İnsanlar internet üzerinden bu kadar önemli bir konunun gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğini gerçekten merak ediyorlar. Adli sicil belgeleri bilindiği üzere normalde adliyelerden, ücret karşılığı alınıyor. Peki adli sicil belgesi internet üzerinden alınır mı?

Adli Sicil İnternetten Alınır Mı?

Adli sicil internetten alınır mı? Bu soruya kısa ve net bir cevap vermemiz gerekirse, evet, alınır. Hem de adliyelere bu belgeyi almak için verdiğiniz ücretleri internet üzerinden bu belgeyi alacağınızda vermeniz gerekmiyor. Bu nedenle internetten hem bu belge alınıyor, hem de ücretsiz olarak alınıyor. Yani internetten adli sicil belgesi almanın sadece oturduğunuz yerden belge alıyor olmanız gibi bir avantajı yok. Aynı zamanda bu belgeye hiçbir şekilde ücret de ödemeyeceksiniz. Bu belgenin resmiyetine dair de şüphe duymanız gerekmiyor. e-Devlet üzerinden alacağınız adli sicil belgesi tamamen resmi olacaktır ve resmi işlemlerde kullanılabilecektir. İnternet üzerinden aldığınız adli sicil belgesinde bir adet barkod bulunacak ve belgenin geçerliliğinden şüphe eden kişiler bu barkod aracılığı ile belgenin resmiyetini yine aynı sistem üzerinden sorgulayabilecek. Adli sicil kaydı sorgulamanın yanında, sistemde bulunan adli sicil kaydı doğrulama tuşu da bu işe yarayacak.

Adli Sicil Belgesi İnternetten Nasıl Alınır?

Sistem diyoruz fakat hangi sistem olduğunu tam anlamıyla söylemedik. Adli sicil belgesi internetten nasıl alınır sorusunun cevabı, e-Devlet olacak. e-Devlet sistemine giriş yapacaksınız ve Adalet Bakanlığı üzerinde yer alan adli sicil kaydı sorgulama sekmesi üzerinden bu belgeyi bilgisayarınıza indirip, yazıcınızdan çıkartabilirsiniz. Günlük sınırlı sayıda sorgulama hakkınızın olduğunu da unutmamalısınız. Bu nedenle yaptığınız ilk sorguda belgeyi bilgisayarınıza indirip, belgeyi bilgisayarınızda muhafaza edebilirsiniz. Belge .pdf formatında bilgisayarınıza indirilebilir olarak sistemde gözükecektir.

e-Devlet Adli Sicil Belgesi

Eğer e-Devlet adli sicil belgesi almak istiyorsanız fakat e-Devlet şifresine sahip değilseniz yapmanız gereken ilk şey e-Devlet şifresi almak olacak. e-Devlet şifresini almak içinse en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekiyor. Yanınızda mutlaka kimliğinizi de bulundurmalısınız. Çünkü bu şifre size ait olacak ve başkası ile paylaşılmayacak. Şifrenin sizinle paylaşılabilmesi için kimliğinize ve imzanıza ihtiyaç duyulacak. Bu imza karşılığında size teslim edilecek şifre için belirlenen birkaç liralık cüzi bir ücret de olabilir. Bu nedenle yanınızda birkaç liralık bozuk para bulundurmanız da gerekiyor. Bir iki lira gibi bir ücreti yanınızda bulundurmanız ve istediği takdirde PTT memuruna teslim etmeniz şifrenizi almanız için yeterli olacaktır.

Adli Sicil Kaydı Sorgulama

İlk defa şifrenizi aldıysanız ve adli sicil kaydı sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız, öncelikle sistemin internet sitesine girmeli ve sağ üst köşeden sisteme giriş yapmalısınız. Sistemi giriş yaptıktan sonra şifrenizin güvenliği için şifrenizi değiştirmenizi, mail ve telefon onaylarını gerçekleştirmenizi öneririz. Bütün bu işlemler hesabınızı çok daha güvenli hale getirecektir. Şifrenizi unutmanız ya da kaybetmeniz gibi bir durumda da korkmanız gerek yok. Çünkü tekrar PTT şubesine gitmek suretiyle yeni bir şifre temin edebiliyorsunuz. Bu şifre ile kişisel sisteminize tekrar giriş yapabilir, ulaşabilirsiniz. Yine de şifrenizi güven içerisinde saklamanız lehinize olacaktır çünkü sistem üzerinden, sizin adınıza onlarca işlem yapılabilir.