Bugünlerde mahkemelerle içli dışlı iseniz e devlete ihtiyaç duyabilirsiniz. E devlet mahkeme dosyası nasıl sorgulanır gibi bir soru ile karşı karşıya kalabilirsiniz. E devlet diğer birçok konuda olduğu gibi mahkeme ve dava sorgularında da etkili bir araçtır. Bu aracı kullanmak için öncelikle bir e devlet şifrenizin olması gerektiğini ilk olarak söylemeliyiz. Eğer PTT’den aldığınız bir e devlet şifreniz bulunuyorsa bu şifre yardımıyla sisteme giriş yapınız. Sisteme giriş yapmaksızın bu bilgilere ulaşmanın mümkün olmadığını size hatırlatmalıyız. Henüz PTT e devlet şifrenizi teslim almadıysanız mahkeme dosyanızı sorgulamanız hiçbir şekilde mümkün olmayacak. Çünkü devlet bu dosyanın detaylarını ancak sizinle paylaşmak ister. Dolayısıyla bu bilgilere ulaşmak isteyen kişinin kendiniz olduğunu kanıtlamalısınız. Bu kanıt da sisteme giriş yaparak mümkün olacak. Yoksa devlet, bu sorguyu yapmanıza izin vermeyecek.

E Devlet Mahkeme Dosyası

E devlet mahkeme dosyası sorgulamak için e devlet şifrenizi nasıl almanız gerektiğinden biraz bahsedelim. Bu şifreyi temin etmek için PTT’ye mutlaka kimliğiniz ile başvurmalısınız. PTT yetkilisi size imza karşılığı bu şifreyi teslim edecektir. Bu şifre size özel geliştirilmiş bir şifre olacağından, oldukça önemlidir. Şifrenizi bir başka kişiyle kesinlikle paylaşmamalısınız ve şifrenizi aldıktan sonra, mahkeme dosyası sorgunuzu yapmak için e devlet portalına giriş yapmalısınız. Portala giriş yaptıktan sonra sol menünün ilk sekmesi olan e-hizmetler sekmesine tıklayacaksınız. Burada sistem karşınıza sunulan bütün hizmetlerin bir listesini getirecek. Şimdi sıra bu listeden, ihtiyacınız olan hizmeti bulmaya geldi.

E Devlet Mahkeme Sorgusu

Hizmetler alfabetik sıraya göre listelendiği için en başta Adalet Bakanlığı’nın hizmetleri gözükecektir. E devlet mahkeme sorgusu da yine listenin başında yer alan Adalet Bakanlığı’nın sunduğu hizmetler arasında, listeye ilk sıradan girmiş. Dolayısıyla önünüze çıkan geniş listede mahkeme sorgusu yapabilmek için hiç arama yapmanız gerekmiyor. Hemen karşınıza mahkeme dava dosyası sorgulama seçeneği çıkacak. Bu seçeneği tıklamak suretiyle sorgunuzu başlatmış oluyorsunuz. Bu aşamadan sonra sistemin sorgu yapmasını beklemeniz gerekiyor. Sistem sizden bir müddet beklemenizi isteyecektir. Bu bekleme süresi birkaç saniye de olabilir, birkaç dakika da. Sistemin yoğunluğuna göre bekleme süresi değişiklik gösterir. Ancak bu süre tahmini birkaç saniyeden fazla olmayacaktır.

Dava Sorgulama

Dava sorgulama sonrasında eğer herhangi bir şekilde içerisinde bulunduğunuz bir dava yoksa, sistem size bunu ifade eden bir yazıyla karşılık verir. Ancak uzaktan da olsa dahil olduğunuz en ufak bir dava bile varsa, sistem bu davayı, ekranda size ayrıntılarıyla birlikte gösterecektir. Bu işlem Adalet Bakanlığı’nın veri tabanı kullanılarak yapıldığı için ortaya çıkacak sonuç sizi tatmin etmeye yetecektir. Çıkan sonucu dikkate almalısınız ve çıkan sonucun doğru bir sonucu yansıtacağını bilmelisiniz.

İnternetten Mahkeme Dosyası Sorgulama

İnternetten mahkeme dosyası sorgulaması yapmanın başka bir yolunu arayabilirsiniz. Ancak böyle bir yol mümkün değil. Çünkü bu sorguyu yalnızca Adalet Bakanlığı aracılığı ile yapabilirsiniz ve Adalet Bakanlığı internet üzerinden, yalnızca e devlet aracılığı ile hizmet sunuyor. Şayet e devlet şifreniz yoksa ve bu şifreyi almadan mahkeme dosyası sorgulamak isterseniz, bu durumun mümkün olmadığını göreceksiniz. Bu nedenle mahkeme dosyası sorgulamak için hızlı bir şekilde PTT’ye giderek e devlet şifresi edinmeniz gerekiyor. Bu şifre yalnızca dava dosyası sorgulama noktasında size yardımcı olmayacaktır. Bu şifre aracılığı ile birçok işin üstesinden, oturduğunuz yerde gelebileceğiniz için, bu şifreyi almanızın size herhangi bir zararı olmayacaktır.