E-Devlet sistemine (https://www.turkiye.gov.tr) giriş yapabilmeniz için gerekli olan şifreyi PTT üzerinden almanız gerekiyor. E-Devlet sistemi, tüm hizmetlerin bir araya getirildiği ve vatandaşların da T.C. Kimlik Numaraları üzerinden e-devlet portalı üzerinden üyelik oluşturdukları bir sistemdir.

Sizlerde bütün bu hizmetlerden yararlanmak istiyorsanız E-Devlet sistemine üyelik oluşturmanız yeterli olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hizmetine sunulmuş olan bu portal tamamen ücretsiz olmakla beraber sadece bir kereye mahsus olarak PTT’ye size özel şifrenizi alabilmeniz için ücret ödemeniz gerekiyor. PTT şubelerine bizzat giderek, nüfus cüzdanınız ile birlikte başvuru yapmanız durumunda, e-devlet portalına giriş yapabilmeniz için gerekli olan şifreyi alabilirsiniz. Şifreyi almak için farklı bir yöntem bulunmadığı için PTT üzerinden ücreti vermeniz ve şifreyi almanız yeterlidir. Bu işlemlerin ardından ise E-Devlet sistemine giriş yapabileceksiniz.

E-Devlet sistemini kullanmak isteyenlerin bu şifreyi unutmaması gerekiyor. Aksi takdirde sisteme girişleri mümkün olmamaktadır. Eğer şifrenizi unuttuysanız tekrar PTT’ye gidip şifre talep etmeniz gerekmekte ve ikinci şifreyi talep ettiğiniz için tekrar ücret ödemeniz gerekmektedir. Ancak sisteme giriş yaptıktan sonra eğer telefon ve e-posta bilgilerinizi girerseniz şifrenizi unuttuğunuz takdirde bu yöntemleri kullanarak şifrenizi geri alabilirsiniz. Eğer şifrenizi unuttuysanız şifremi unuttum bölümündeki adımları takip etmeniz yeterlidir.

Comments