Sosyal güvenlik kurumu (SGK), emekli olmak isteyen çalışanların emeklilik işlemlerinin hızlı bir şekilde yapılması ve emeklilerin aylığa bağlanmalarında geçen sürenin kısaltılması için emeklilik başvurusu için gerekli olan işlemlerin internet ortamından yapılması kolaylığını sağlamıştır. Böylece çalışanlara başvuru yapmak için kuruma gitmeye gerek kalmadan başvuru yapma imkânı sunulmuştur. Sosyal Güvenlik Kurumu yapılan başvuruyu internet ortamından kabul etmeye ve sigortalı olan işçilere de SMS yolu ile cevap vermeye başlamıştır. Başvuru işlemlerinizi mümkün olan en kısa sürede yapmanız için siz çalışanlara sağlanan bu kolaylık ile başvurularınızı yapabilir, başvurum dikkate alındı mı diye düşünmek zorunda kalmaktan kurtulabilirsiniz.

Emeklilik Başvurusu Nereye Yapılır

Emeklilik başvurusu, işçi statüsünde çalışan işçilerin işten ayrılması sonucu başlatılan başvuru işlemleridir. İşten ayrılma işlemi gerçekleştirildikten sonra ilgili kuruma yazılı olarak başvuru yapılması gerekmektedir tarım sektöründe çalışan sigortalılar hariç bireysel sigortalılar kurumu, çalışmaya devam edip etmeyeceği konusunda bilgilendirmek ile yükümlüdür. Geçen yıllarda yazılı olarak yapılması gereken başvurular teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi ile başvuru işlemleri de internet üzerinden yapılmaya başlanmıştır. E-devlet sistemine giriş yapılarak son derece kolay bir şekilde yapılabilen işlemler arasında yer almaya başlamıştır. E-devlet sistemi üzerinden emeklilik başvurusu yapmak için yapılması gereken birkaç işlem vardır. Sistem üzerinden başvuru yapmak için ilk olarak e- devlet sistemine giriş yapılmalıdır. Sistem girişinizi T.C kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile yapılacaktır.  Sistem girişini ilk defa yapıyorsanız ve e-devlet şifreniz yoksa kimliğiniz ile size en yakın PTT şubesine giderek küçük bir işlem ücreti ödemesi yaptığınız zaman vezne görevlisinden e-devlet şifrenizi almanız mümkün olmaktadır.

Emeklilik Başvurusu

Emeklilik Başvurusu yapacaksanız SGK emeklilik şartları için tıklayınız

Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Gerek internet ortamından gerekse reel ortamdan Emeklilik başvurusu yaparken sizden istenen belgeleri eksiksiz olarak hazırlayarak teslim etmeniz gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olan çalışanlar başvuruları sırasında 1 adet vesikalık fotoğraf, gelir vergisinden muafiyet belgesi, tahsis ve talep belgesi, sigortalı işten ayrılış belgesi ( bu belge, işten ayrılanların işten ayrıldıkları ilk gün istedikleri zaman geçerli olmaktadır) ve emekliliğe hak kazanıldığını kanıtlayan belgeleri eksiksiz olarak hazırlamalıdır. Başvuru yapan kişilerin bağ-kurlu olması durumdan, sigortalılık belgesi ve tahsis talep beyan taahhüt belgesini eksiksiz olarak başvurularına eklemesi gerekmektedir. Emekli olmak isteyen çalışanlar belgelerini tamamladıkları zaman internet üzerinden de başvuru işlemlerini yapabilmekte ve belgelerini internet ortamından başvuru belgelerine ekleyebilirler. Emeklilik başvurusu için emeklilik işlemlerinizi internet üzerinden kolay bir şekilde yaparak onaylanmasını bekleyebilirsiniz. Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesinin Verilmesi için Emeklilik Başvurusu yaptıysanız tıklayınız