Bağkur Bilgilerime Nasıl Ulaşabilirim

Her insan kendisini güvende hissetmek için, başkalarına muhtaç olmadan yaşamak için bağkur sisteminde kendisine yer ayırtır. Bağkur sizlerin bulduğu gibi devlet veya özel sekter haricinde çalışan kişilerin emekli olabilmelerini sağlayan bir sistemdir. Bağkur sayesinde hastalık ve kaza durumlarında sizler sağlık birimlerinden faydalanırsınız. Bunun yanında gerekli olan yatırımları gerçekleştirdiğiniz takdirde ileride  emekli maaşı alabilirsiniz. Bağkur’a kayıt yaptırdıktan ve ödemelerinizi gerçekleştirdikten sonra sizlerin ilk sorusu ‘Bağkur bilgilerime nasıl ulaşabilirim?’ oluyor. Bu yazımızda sizler bu sorunun cevabını rahatlıkla  bulabilirsiniz.

Bağkur Bilgilerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Bildiğiniz üzere SSK, bağ kur ve emekli sandığı tek bir çatı altında toplanmıştır. Bu yeni sistemin adı SGK’ dır. Bağkurda günlerinize bakabilmeniz için öncelikle bir e-devlet şifresine sahip olmanız gerekir. Ptt adreslerine gittiğinizde rahatlıkla bu şifreyi edinebilirsiniz. Ardından https://www.turkiye.gov.tr internet adresine girerek e-devlet şifresiyle bütün işlemlerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Belirtmiş olduğumuz internet sitesine girdiğiniz vakit ‘4B Hizmet Dökümü’ seçeneğine girdiğiniz takdirde sizlerden kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz istenecek. Sadece bu bilgileri girdiğiniz takdirde bağkur hizmetlerinizin devam edip etmediğine ulaşabilirsiniz. Bu sorgulama işlemini yaparak primlerinizin ne durumda olduğunu, gün sayılarınızı ve bunun yanında birçok işlemi öğrenmiş olacaksınız. Sigorta kurumlarının birleşimi olan SGK sayesinde bu hizmeti sıralı bir şekilde öğrenebilirsiniz. SGK 4B hizmet dökümü işleminizi de şifreli veya kimlik numaranızı girerek şifresiz bir şekilde kolayca halledebilirsiniz. ‘Bağkur bilgilerime nasıl bakabilirim?’ sorusu artık sizler için tarih olmalıdır.

İnternet kullanımı ve teknoloji arttıkça bütün işlemler internet üzerinden yapılmaktadır. Her bilgilerimiz artık sanal ortamda saklıdır. Teknoloji ile yeni tanışan gençler için bu işlemleri yapmak ve ulaşmak basit gibi görünebilir. Lakin teknolojinin bu denli gelişmesi yakın tarihe dayandığı için olgun kişiler bu konuda bilgilerine ulaşmakta zorluk çekebilir. ‘Bağkur bilgilerimi nasıl göreceğim?’ sorusunu sormaktan kendileri de bıkmış durumdadır. Bu yazımızda sizin Bağkur bilgilerinizi, işleme geçmiş günlerinizi kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Şu uyarıyı da asla es geçmeyin. E-devlet şifresi aldıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr internet sitesine giriş yapıyorsunuz. 4B hizmet dökümü seçeneğinizi seçtiğinizde yeni şifre belirlemeniz gerekecektir. Yeni şifre belirlemeyi kesinlikle unutmayınız. Şifre belirleme işlemleriniz tamamlandıktan sonra sizleri site bilgilerinizi girmeniz için sayfaya yönlendirecektir. Girdiğiniz sayfada kimlik numaranız dahil bazı bilgilerinizi girmeniz isteyecektir. Bilgilerinizi girip kayıt ettikten sonra artık her siteye girişinizde SSK günlerinizi sorgulamak istediğinizde ‘4B hizmet dökümü’ seçeneğini tıklayacaksınız. İstenilen bilgilerinizi, girdikten sonra ulaşmak istediğiniz bilgileri görebilecek ve kontrol edebileceksiniz.  Öncelikle işe bir e-devlet şifresi almakla başlayın, açıklamalarımızı takip edin ve istediğiniz bilgilere ulaşın.