Bağkur Emeklilik Hesaplama : Esnaf, tüccar, sanayici, sanatkar ve serbest meslek sahipleri bağkurdan emekli olmak üzere sigorta primi yatırırlar. Bağkur, esnaf ve sanatkarlar ve diğer bağımsız çalışanlar sosyal sigortalar kurumunun kısaltılmış şeklidir. Bağkur, SSK ve emekli sandığı önceleri birbirinden bağımsız kurumlardı. 2008’den sonra 5510 sayılı kanunun yürürlüğe girmesiyle SGK adı altında bir çatıda toplanmıştır. SGK da aynı kanun hükmünce 4B diye adlandırılır. Bu yazıda Bağkurdan ne zaman emekli olabilirim, ödediğim prim ne kadardır gibi soruların cevabını bulabilirsiniz. Bağkur esnaf, tüccar, sanayici, sanatkar ve serbest meslek sahiplerine bazı haklar tanımaktadır. Çalışma gücünün en az üçte ikisini yitiren çalışanlara malüllük sigortası, belirli bir yaşı dolduran sigortalılara yaşlılık sigortası, yaşlılık ya da malullük sigortası alanlar öldüğünde yakınlarına verilen ölüm sigortası, isteğe bağlı sigorta bunlardan bazılarıdır.

Bağkur Emeklilik Hesaplama

Esnaf, tüccar, sanatkar, çiftçi, sanayici ve serbest meslek sahipleri bağkur üzerinden primlerini ödeyerek sağlık ve hastane hizmetlerinden ücretsiz yararlanırlar. Ödenen primlerin eksiksiz olması koşuluyla kanuna göre belirlenen gün sayısını doldurunca emekli olmaya hak kazanırlar. Yukarıda zikredilen iş sahiplerinin emekli olmak kendi ellerindedir. Çünkü bir kuruma bağlı değillerdir. Bağkurlular ya da yeni ifade ile 4B’liler bağkurdan ne zaman emekli olabileceğini rahatlıkla öğrenebilirler. Bağkur emeklilik hesaplama şu şekilde yapılmaktadır: 4B ne zaman emekli olur uygulaması üzerinden emeklilik süresi, yaşı, kalan pirim, ödenen pirim çıkarılabilir.

Bağkur Emeklilik Hesaplama

Bağkur Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bağkur emeklilik hesaplama işlemi için uygulama sayfasında istenilen bilgiler girildikten sonra “tamam” butonuna basınca uygulama açılacaktır. Uygulama ekranında aşağıdaki adımları uygulayınız:

#1 Emeklilik türü için tam veya kısmi emeklilik hesabını işaretleyin.
#2 Bağkur emeklilik hesaplaması için doğum tarihinizi gün, ay, yıl olarak giriniz.
#3 Maluliyetiniz, yaşlılığınız ve bakıma muhtaç çocuğunuz varsa “tamam” butonuna basınız.
#4 Emeklilik hesabı için gelen sayfada hizmet ekle kısmı var. varsa hizmetlerinizi ekleyerek KAYDET butonuna basın.

Bağkur emeklilik hesaplama için Emeklilik hesapla butonuna bastığınızda BağKur emekliliğiniz hesaplanacaktır. Bağkurdan ne zaman emekli olurum sorusunun cevabını aynı uygulamadan bulabilirsiniz.

Bağkur Emeklilik Hesaplama için Tıklayın

Comments

  1. mehmet özdemir

    1969 dovumluyum 20 .8 ..işegiriş 10 4 1992 askerden sonra aldım sicilimi bunu katın nezaman emekli olabilirim