Cimer, Bimer’den sonra insanların karşısına yeni çıkan sistemlerden bir tanesi… Bimer sistemine neredeyse bütün Türkiye alışmışken, şimdi de Cimer ortaya çıktı. Bimer bildiğiniz gibi başbakanlık iletişim merkezi anlamına geliyor. Cimer ise cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi demek… Bimer ile çözüme kavuşmayan sorunlarınız için Cimer’e de başvurabilirsiniz. Cimer başvurusu nasıl yapılır? Bu yazıda, bu konudan bahsedeceğiz. Aslında Bimer’in yetersiz kaldığı yerde devreye girecek olan merkez olarak planlanan Cimer’in bir diğer amacı da halk ile cumhurbaşkanlığı makamını iletişime geçirmek. Kurulan bu iletişim esnasında sorunların, şikayetlerin, isteklerin dillendirilmesi sağlanıyor. Cimer iletişim merkezinde çalışan ekipler ise dile getirdiğiniz konu ile ilgilenerek konuyu çözüme kavuşturuyor.

Cimer Başvurusu Yapma

Cimer başvurusu yapmanın şimdilik iki temel yolu var. Bu yollardan bir tanesi cumhurbaşkanlığının sitesinde bulunan Cimer başvuru formunu doldurmaktır. Bu yol ile başvuru yapmak için öncelikle cumhurbaşkanlığının sitesine girmeli ve ilgili bölümden e posta adresinizi doğrulamalısınız. Bu doğrulamayı yaptıktan sonra ilgili form aracılığı ile cumhurbaşkanlığına isteğinizi ya da şikayetinizi iletebilirsiniz. Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi de başbakanlık iletişim merkezine benzer bir çalışma modeli ile çalışmaktadır. Cimer, sizden altığı talebi, ilgili makama iletir ve bu makamdan cevap bekler. Aldığı cevabı ise sizinle paylaşır. Bu yöntem ile şikayetiniz büyük ölçüde hızlı bir şekilde giderilir.

Cimer’e Başvuru

Cimer’e başvuru yapmanın ikinci yolu da bildiğiniz gibi e devlet kapısı… E devlet sayesinde devletin neredeyse bütün makamlarına ulaşmanız mümkün… Cimer de yine e devlet aracılığı ile rahatça ulaşılabilen bir kurum… E devlet üzerinde bulunan cumhurbaşkanına yazın uygulaması ile Cimer’e ulaşabilirsiniz. Cumhurbaşkanına yazdığınız bu metin aslında Cimer’e yani cumhurbaşkanlığı iletişim merkezine iletilecektir ve burada çalışan ekipler tarafından değerlendirilecektir. Mesajınızı yazarken bu konunun böyle değerlendirileceğinden haberdar olmalısınız. Mesajınızın doğrudan cumhurbaşkanına değil de Cimer kurumuna iletileceğinizi bilmelisiniz. Ufak bir ekip ile çalışmalarına yakın zaman önce başlayan Cimer her geçen gün gelişiyor ve çalışmalarını arttırıyor. Her gün daha da gelişen Cimer, yakında Bimer kadar etkili bir iletişim merkezi olacak.

Cumhurbaşkanlığına Yazın

Cumhurbaşkanlığına yazın uygulamasını kullanmak için e devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Daha önce bu şifreyi en yakın PTT’den temin ettiyseniz sorun yok, rahatça bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Fakat daha önce bu şifreyi almadıysanız önce bu şifreyi almanız gerekir. PTT’den cüz bir ücret karşılığında, kimliğinizi göstererek ve imza atarak, bu sistemde kullanacağınız şifrenizi alabilirsiniz. Şifreyi aldıktan sonra sisteme giriş yapıp, şifrenizi değiştirmeyi unutmayınız. Aynı zamanda üyeliğinizi telefonunuzla ve mail adresinizle eşleştirirseniz hesabınızın güvenliği daha iyi bir noktaya gelir. Bunları yapmazsanız ve şifrenizi kaybederseniz ya da çaldırırsanız, bu durumda yapmanız gereken şey PTT’ye giderek ikinci kez şifre almak olacak…

Comments