Hemen her çalışan emeklilik yaşı hesaplama ile ne zaman emekli olacağını öğrenmek ister. Emeklilik yaşınız yaklaşmış olsun ya da olmasın, siz de mutlaka zaman zaman ne zaman emekli olacağınıza dair bir sorgulama yapmak istersiniz. Emeklilik yaşınızı öğrenmek ve seneler sonrası için çalışmak çoğu zaman size farklı duygular yaşatacaktır. Ancak bu duyguları yaşayabilmek için öncelikli olarak ne zaman emekli olacağınızı net bir şekilde öğrenmelisiniz. Peki bunun en kesin yolu nedir? Etrafınızı inceleyerek de bu işin zor bir iş olduğunu görebilirsiniz. Emeklilik yaşı hesaplamak gerçekten de birçok ayrıntı gerektiren, detaylı bir hesap işidir. Bu noktada işi kolaylaştırmak için kurulmuş bazı sorgulama araçları ihtiyacımızı gidereektir.

Emeklilik Sorgulama

Bu tür araçları kullanabilmek ve emeklilik sorgulama işlemi için e devlet şifresine sahip olmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Birçok online sorgu işleminin e devlete taşınmış olması sizi böyle bir düşünceye sevk edebilir. Fakat bu doğru değil. Emeklilik sorgulama işlemi resmi bir iş olmadığı için, Sosyal Güvenlik Kurumu internet üzerinden geliştirdiği sorgulama işlemini açık bir şekilde paylaşıyor. Bu sorgu sistemine gireceğiniz bazı bilgiler sayesinde, ne zaman emekli olacağınızı, hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Fakat öncelikle sisteme girmeniz gereken bazı bilgiler var. Bu bilgileri eksik veya yanlış girmeniz durumunda, doğru bir sorgulama işlemini gerçekleştiremeyebilirsiniz. Bu bilgilerin ne olduğunu da sizlerle paylaşalım.

İnternetten Emeklilik Sorgusu

İnternetten emeklilik sorgusu yaparken size sorulacak bazı sorular var. SGK’nın sunduğu uygulamaya giriş yaptığınızda karşınıza boş bir form çıkıyor. Çıkan bu formu, doğru bir şekilde doldurmalıyız. Formda öncelikli cevaplamanız gereken doğum tarihiniz ve hizmete başlama tarihiniz olacak. Malüliyetinizin olup olmadığını ve erken yaşlanmanızın olup olmadığını da yine sitedeki sorgu formuna gireceksiniz. Bu bilgilerin yanı sıra bazı önemli bilgileri de yine sisteme gireceksiniz. SSK prim ödeme gün sayınız ile diğer sandıklara ait gün sayınız, askerlik, sanatçı gün sayılarınız, fiili gün sayınız, yurtdışı gün sayınız ve 3600 günün doldurulduğu tarih gibi sayı ve tarihleri yine sisteme doğru bir şekilde girmeniz gerekiyor.  Bütün bu bilgileri doldurup, sistemde yer alan gönder tuşuna tıklarsanız, karşınıza ne zaman emekli olacağınıza dair net bir sonuç çıkacaktır.

Emeklilik Yaşı Öğrenme

Peki internette emeklilik yaşı öğrenme size kesin bir sonuç verecek mi? Öncelikle bu uygulamanın Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait olduğunu söylemeliyiz. Sosyal Güvenlik Kurumu, ilgiyle geliştirdiği bu uygulamanın doğru sonuçlar vermesini sağlamıştır. Yani bilgileri doğru doldurmanız durumunda, doğru sonuçlar almanız işten bile değil. Bu nedenle öncelikli olarak forma doğru bilgileri girmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Yanlış bilgiler girerek zaten doğru bir sonuca ulaşmanız mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla bu uygulamanın kesin sonuçlar verdiğini söylemek gerekir.

Ne Zaman Emekli Olurum Uygulaması

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geliştirdiği bu söz konusu uygulamanın ismi, ne zaman emekli olurum uygulaması… Bu uygulamaya SGK’nın internet adresi üzerinden kolayca ulaşabiliyorsunuz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bilgi almak isteyen vatandaşlar için geliştirdiği bu sistem, resmi bir belge niteliğinde değildir. Sadece emeklilik tarihini merak eden vatandaşların bu meraklarını giderebilmeleri üzerine kurulmuştur. Siz de merakınızı gidermek için bu sorgulama sisteminden yararlanabilir ve ne zaman emekli olacağınızı bu sorgulama sistemi aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Sistemin verdiği veriler doğrultusunda emeklilik hesabı yapmanız çok daha doğru olacaktır. Bu noktada sistemde sorulan sorulara net ve doğru bir şekilde cevap vermeyi kesinlikle unutmamalı ve ihmal etmemelisiniz.

Comments

  1. nuriye yiğit

    01 06 1998 sigorta başlangıcı 3736 gün pirim ödedim 14 03 1958 doğumluyum emekli olmak istiyorum.