İş bulamayanların, işsizlik ile başı dertte olanların sıklıkla merak ettiği konuların başında işsizlik maaşı nasıl alınır konusu geliyor. Birçok işsiz, bu maaş ile umutlanıyor ve evine ekmek götürmenin yolunu arıyor. Kovulan kişiler de yine işsiz kaldıkları süre boyunca bu tür bir maaşı alıp alamayacakları konusunda sıkıntıya düşüyor ve bu maaşla umutlanıyor. İşsizlik sigortasının on üçüncü yılına girdiği bu yılda toplamda beş nokta üç milyon başvurunun yapıldığını ve bu başvurulardan bir buçuk milyonunun reddedildiğini biliyor muydunuz? Bu istatistik, yaklaşık dört buçuk milyon kişinin de işsizlik maaşı aldığını ortaya çıkartıyor. Bu sayı tahmin edebileceğiniz üzere oldukça yüksek bir rakam… Siz de işsizlik maaşı alan bu kişiler arasında yer alabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşı şartları konusu aslında o kadar da kolay bir konu değil. Yani işsizlik maaşı alabilmek için bir takım sorgu ve sualleri atlatmanız gerekiyor. Bu maaş o kadar da kolay verilmiyor. İşsizlik ödeneği için gereken şartları İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir? yazımızı okuyabilirsiniz. Bu maaşı alabilmeniz için belki de yüzlerce kıstastan başarıyla geçmelisiniz. Bu nedenle işsizlik maaşına başvurmadan önce gerekli koşulları yerine getirdiğinizden emin olmalısınız. Eğer gerçekten bu maaşı alabileceğinize dair eminseniz, o zaman bu maaşa başvurmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu maaşı alanlar çoksa da bu maaş için başvuru yaptığı halde reddedilenler de oldukça çok…

issizlik-maasi-nasil-alinir

İşsizlik Maaşı Almak için Ne Yapmak Gerekiyor?

İşsizlik maaşı almak için öncelikle başvuru yapmanız gerekiyor. Bu başvuruyu yapmak için de bir e devlet şifrenizin olması gerekir. Çünkü günümüzde hemen hemen bütün işler e devlet üzerinden hallediliyor. Bu başvuruyor doğrudan ilgili kuruma giderek yapılabilse de internetten başvuru yapmak çok daha kolay bir yöntem… Bu başvuruyu yapmak için elbette ki devlete başvuru talebini yapanın kendiniz olduğunu kanıtlamalısınız. Bu kanıt için devlet sizden e devlet portalında kendinizi tanımlamanızı istiyor. Bu tanımlama işleminden sonra işsizlik ödeneği başvurusu tuşuna tıklayarak, işsizlik maaşına başvuru yapabiliyorsunuz. Online olarak, dakikalar içerisinde işsizlik maaşına başvuru yapabilirsiniz. Ancak başvurunuzun hemen sonuçlanmayacağını söylemeliyiz. Online yaptığınız bu başvuru sonrasında başvurunuz ilgili makamlar tarafından denetlenecek ve uygun görülürseniz işsizlik ödeneği alacaksınız.

Dilerseniz İşsizlik maaşı şartları için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Başvurusu

İşsizlik maaşı başvurusu yaptıktan sonra bir süre bu başvurunun sonucunu beklemeniz gerekiyor. Başvurunuz sonuçlanınca yine e devlet portalı üzerinden son durum hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Ya da online başvuruda bulunduktan sonra dilerseniz ilgili kuruma bizzat giderek de başvurunuzun durumunu sorgulayabilirsiniz. Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda, işsizlik maaşı adı verilen bu maaşı almaya hak kazanacaksınız. Başvurunuzun sonradan iptal olmaması için başvuru esnasında vereceğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız. Yanlış bilgiler vermeniz durumunda başvurunuz kabul edilse bile işsizlik maaşınız kesilecektir. Hatta bilinçli bir şekilde yanlış bilgi verirseniz, suçlu duruma bile düşebilirsiniz. İşsizlik maaşı başvurusu için e-devlet sitesinden işlem yapabilirsiniz.